Şeyma Korum

Şeyma Korum

Sağlıklı Yaşam

İnme (Felç) durumunda fizik tedavi ve rehabilitasyonun rolü

16 Şubat 2017 - 20:39

İnme (Felç), diğer adıyla beyin krizi veya strok toplumda oldukça sık görülen ancak önlenebilir en önemli nörolojik hastalıktır. Toplumumuzda yol açtığı sonuçlar nedeniyle sıklıkla beyin felci olarak da adlandırılan inme sonrasında sakatlığın önüne geçilebilmesi için tedavide ilk adım tromboliz yani pıhtı eritici ilaç tedavisi veya anjiyografik yöntemlerle tıkalı beyin damarının açılmasıdır. İkinci adım ise tıbbi bakım ve destek ile birlikte nörolojik rehabilitasyon tedavilerinin mümkün olan en erken dönemde başlaması ve hastanın inme sonrası rehabilitasyon programının ve ihtiyaçlarının belirlenmesidir. İnme (Felç) sonrası pek çok sağlık sorunu da bir arada görülebilmektedir. Yutma güçlüğünden, erken bunamaya, depresyondan, uzuv kaybına kadar pek rahatsızlık çeşitli rehabilitasyon programları ile önlenebilmektedir.

Rehabilitasyon: 
Felçler ciddi boyutta zarara sebep olabilir, ama beyin kapasitesi kendini yenileme ve tamir etme konusunda bir harikadır. Beyin atağını takiben, etkilenmeyen kan damarları zarar görenlerin görevini üstlenebilir. Eğer problem kan akışını tıkayan bir kan pıhtısı nedeniyle oluştu ise, vücut pıhtıyı eritmeyi deneyecektir; ilaç tedavisi buna yardım edebilir. Beynin etkilenen kısmı kan dolaşımı olmaksızın çok uzun süre kalmadan önce eğer pıhtı eritilirse, beynin zarar gören kısmı gelişme gösterebilir ve hatta normale dönebilir. Bu tip bir iyileşme bazı insanlarda aniden görülürken, çoğu felç hastaları geniş bir rehabilitasyon programına ihtiyaç duyarlar.

 

Rehabilitasyon, inme geçiren ve hayatına devam eden çoğu hasta için hayatın önemli bir parçasıdır. İnme rehabilitasyonu yaşam biçiminizi değiştirmeniz, yeniden öğrenmeniz veya yeniden tanımlamanız gerektiği anlamına gelmektedir. İnme rehabilitasyonu kimseye bağlı kalmadan yaşamaya dönmenize yardımcı olacak şekilde düzenlenmiştir.

 

Rehabilitasyonun hedefi, inmenin etkilerine rağmen günlük aktivitelerinize devam edebileceğiniz güç, yetenek ve güveni yaratmaktır.

 

Rehabilitasyon hizmetleri şunları içerebilir:
Hareket, denge ve koordinasyonu yeniden yapacak (onaracak) fiziksel tedavi
Banyo yapma, kendi kendine giyinme gibi temel işleri yeniden öğrenmek için iş ve uğraşı terapisi
Konuşma terapisi
Yutkunma rehabilitasyonu
Mesane-bağırsak rehabilitasyonu

Rehabilitasyon inmeli hastaların iyileşmesinde çok önemli kısmı oluşturur. Rehabilitasyon gücü, koordinasyonu, enduransı (aktiviteyi sürdürebilme yeteneği) ve güveni sağlar. Amaç yürüme, konuşma, kişisel bakım yapabilmeyi hastaya yeniden öğretebilmektir. Önceden yapabildiklerini hastaya yeniden öğretebilmektir.

Son Yazılar